Zapraszamy do lektury!
Po czym poznać czy wyrób jest ze sztucznej skóry?
Wyroby ze skóry cieszą się dużym powodzeniem, a materiał ten jest stosowany zarówno do produkcji odzieży, jak i obuwia oraz galanterii m.in. toreb, torebek, teczek, pasków, rękawiczek oraz portfeli. Służy także do wytwarzania elementów wyposażenia wnętrz – przede wszystkim mebli tapicerowanych, a więc kanap, foteli, narożników, sof, a także krzeseł bądź puf, a nierzadko również łóżek. Ze względu na to, że coraz większa liczba nabywców unika produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym skór naturalnych, coraz częściej w tym celu używana jest ekologiczna sztuczna skóra. Przekonajmy się, co wyróżnia ten surowiec i sprawdźmy, czy da się go łatwo odróżnić od skóry naturalnej.
W jaki sposób skaj wpisuje się w wystrój wnętrz?
Osiągnięcie pożądanych efektów dekoracyjnych przy aranżowaniu wnętrz zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych z nich znajduje się wykorzystywanie materiałów, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego wyglądu, dobrej trwałości oraz wysokiej funkcjonalności. W grupie tej znajdują się przede wszystkim komponenty niezbędne do produkcji mebli. Wyróżniają się tu zwłaszcza tkaniny powlekane skaj. Przekonajmy się, jaka jest jego charakterystyka i sprawdźmy, do czego można go zastosować.
Czym jest skóra PU?
Tradycyjnie wykorzystywane skóry naturalne są drogie, a proces ich pozyskiwania powoduje opory natury etycznej oraz wiąże się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego z uwagi na niezbędne garbowanie i barwienie. Doskonałą alternatywą mogą być materiały skóropodobne, wśród których duże zainteresowanie nabywców budzi skóra PU. Przekonajmy się, czym jest ten materiał i sprawdźmy, jakie są jego mocne strony.
Kiedy lepiej wybrać produkt ze skóry sztucznej niż naturalnej?
Wyroby ze skóry mają wielu zwolenników, którzy cenią ich stylowy wygląd oraz znakomitą wytrzymałość na zużycie i czynniki zewnętrzne. Wybierane zarówno jako materiał tapicerski stosowany w charakterze obicia kanap, foteli oraz krzeseł, jak i kaletniczy, a więc służący do wytwarzania galanterii od torebek i pasków przez portfele i torebki, a ponadto powszechnie używany do produkcji obuwia oraz odzieży. Od pewnego czasu alternatywą dla skór naturalnych są jednak sztuczne skóry. Przekonajmy się, czym są i sprawdźmy, w jakich przypadkach będą się sprawdzać lepiej.
Jak czyścić tapicerki ze skóry sztucznej?
Materiały wykorzystywane do tworzenia obić tapicerskich powinny być nie tylko estetyczne, ale również trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Wśród różnych możliwych rozwiązań największą popularnością cieszą się tkaniny skóropodobne, które łączą w sobie atrakcyjny wygląd ze znakomitymi cechami użytkowymi, a ponadto są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie przyczyniając się do powstawania groźnych zanieczyszczeń będących produktem ubocznym garbowania skór naturalnych. Przekonajmy się, jaka jest charakterystyka takich wyrobów oraz sprawdźmy, w jaki sposób można je bezpiecznie czyścić.
Czym charakteryzuje się skóra PCV?
Produkty skórzane cieszą się dużą popularnością – są bardzo trwałe, a do tego pięknie się prezentują. Mają jednak również istotne wady, które sprawiają, że wielu ludzi poszukuje wysokiej jakości zamienników. Pierwszym poważnym minusem jest wysoka cena, drugim zaś fakt, że produkcja naturalnej skóry jest ściśle powiązana ze śmiercią i cierpieniem zwierząt. Coraz powszechniejsza troska o ekologię sprawia, że rozwiązanie to spotyka się z bardzo dużą krytyką. Stąd nieustannie rośnie zainteresowanie tak zwaną ekoskórą, wyprodukowaną z tworzyw sztucznych. Jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do jej stworzenia jest niezwykle wszechstronne PCV czyli polichlorek winylu.
Wykorzystanie tkanin powlekanych skay przy produkcji artykułów sportowych
Skay to materiał, który stanowi eko-imitację naturalnej skóry. Tkaniny tego typu są odporne na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Dużą ich zaletą jest też niska cena w porównaniu do oryginalnych skór pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, za popularnością tkanin typu skay przemawia także proekologiczny trend, który promuje korzystanie z produktów wegańskich oraz niemających wpływu na cierpienie zwierząt. Obecnie skay znajduje zastosowanie w różnych branżach od meblarskiej, przez motoryzacyjną i medyczną, aż po odzieżową. Ponadto z powodzeniem wykorzystuje się go również w branży sportowej. Do czego służy? Przeczytaj o zastosowaniu tkanin powlekanych skay przy produkcji artykułów sportowych.
Jakie materiały są wykorzystywane do obijania foteli samochodowych?
Tapicerka samochodowa nie tylko odpowiada za wygląd wnętrza auta, ale ma również wpływ na komfort podróży. Dlatego idealny materiał obiciowy powinien być elegancki, ale także trwały, odporny na zabrudzenia i uszkodzenia oraz łatwy do utrzymania w czystości. Z tego względu wybór pokrycia foteli i tylnej kanapy nie może być przypadkowy. Na jaką tkaninę warto się zdecydować?
Zastosowanie sztucznej skóry w branży meblarskiej
Nie od dziś wiadomo, że jedne z najlepszych obić na meble to te wykonane ze skóry. Meble oprawione w taki materiał wyglądają naprawę elegancko i stylowo i są ozdobą każdego domu. W dodatku posiadają liczne właściwości praktyczne. Ponieważ skóra jest materiałem oddychającym, nie grozi jej zbyt duży poziom wilgoci. W związku z tym w meblach oprawionych w skórę nie zagnieżdżają się bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje.
Co rozumieć pod pojęciem materiałów skóropodobnych?
Materiały skóropodobne to materiały imitujące swoim wyglądem naturalną skórę. Zaliczamy do nich różne tkaniny powlekane substancjami syntetycznymi np. żywicą. Mogą one cechować się odmienną jakością oraz zastosowaniem. Powszechnie materiały skóropodobne stanowią zamiennik naturalnej skóry. Są tańszym i mniej kontrowersyjnym sposobem na zyskanie eleganckich mebli, odzieży oraz obuwia. Wyjaśniamy, jak powstają materiały skóropodobne i jakie mają zalety.